המדריך לימים הראשונים

Madadim_first days_v3

 

ביחד נחווה את החוויה המקסימה של הקשר הטבעי בינך לבין תינוקך דרך ההנקה. נשמע לפעמים שההנקה מסובכת. היא יכולה להיות פשוטה. יש כמה דברים חשובים לגבי הנקה, שאותם כדאי לדעת. כשמיישמים אותם, ההנקה יכולה להיות פשוטה וטבעית.

נקצר את ההנחיות שלנו במספר נקודות חשובות ליומיים-שלושה הראשונים:

למה זה הפך להיות כל כך מסובך– למרות שההנקה היא המשך ישיר וטבעי להריון וללידה, מסתבר שזו גם טכניקה נלמדת. את הטכניקה הכי קל ללמוד, כשהתינוק כבר בידיים. עם זאת, יש כמה דברים שאפשר ללמוד אודותיהם מראש. מומלץ לקרוא על הנקה ולצפות בסרטוני הדרכה עוד לפני הלידה.

חשיבתו של החלב הראשוני – החלב הראשוני מיוחד מאד ונקרא קולוסטרום. הוא מזין, מגן בפני זיהומים, מסייע למניעת צהבת ומונע אלרגיות. הוא חשוב לבניית המערכת החיסונית של התינוק. מאחר ונמצא בשד בכמות קטנה, נורמלי לחוש שאין שינוי במלאות השד ביומיים הראשונים. התינוק זקוק בדיוק לכמויות הקטנות הללו. הוא צריך ארוחות קטנות ותכופות, המתאימות לצרכיו ולגודל הקיבה שלו, שהיא כגודל האגרוף שלו.

חשיבות פינוי החלב בשעה הראשונה שלאחר הלידה – תמיד ידענו שחשוב להניק מיד לאחר הלידה. בפועל לפעמים זה לא קורה בגלל סיבות שתלויות בתינוק או באם, או בגלל חוסר ידע איך לא לאפשר לזה לקרות. מחקרים חדשים מראים לנו, שאמהות שפינו קולוסטרום בשעה הראשונה אחרי הלידה, ייצרו יותר חלב 5 ימים אחרי הלידה ושלושה שבועות אחרי הלידה, מנשים שפינו חלב רק לאחר 6 שעות מהלידה. לכן, אם תינוקך לא יונק משום מה אחרי הלידה, התחילי בסחיטת הקולוסטרום. אפילו לתוך בד קטן, מבלי לשמור אותו. העיקר שתוציאי.

איך תדעי שהתינוק שלך רעב– יש סימני רעב מוקדמים אצל תינוקות: סימני מציצה, ליקוק השפתיים עם הלשון, ניקורים וגישוש אחר השד ותחיבת אצבעות לפיו. בכי הינו סימן מאוחר לרעב. כדאי להציע לתינוק לאכול כשהוא מפגין סימנים מוקדמים.

איך אדע אם התינוק מקבל מספיק חלב– אחד הסימנים החשובים והאובייקטיביים לזה שהתינוק מקבל מספיק חלב, הם היציאות והשתן. ביומיים הראשונים שלאחר הלידה צואתו של התינוק תהיה עדיין כהה (מקוניום), אולם אחר כך משתנה צבעה לירקרק והחל מהיום שלישי, רביעי והחמישי יש לצפות לצואה בצבע צהוב-חרדל. החל מהיום הרביעי שלאחר הלידה יש לצפות ל- 6 חיתולים רטובים מפיפי ול- 3 יציאות רכות ביממה (ב- 24 שעות). במידה ואין צואה 3 פעמים ביום או במידה והצואה עדין כהה ביום הרביעי- חמישי, זהו סימן העלול להחשיד לכך שהתינוק אינו מקבל את כל מה שהוא צריך. פניה ליועצת הנקה מבעוד מועד יכולה לעזור לייעל את ההנקה ולשנות עולמות תוך מספר הנקות בלבד. כמובן שיותר קל למנוע קשיים כשהפניה היא מוקדמת.
הסתכלי בדפי ההסבר המצורפים, הם נותנים מידע אובייקטיבי לגבי מדדי התינוק היונק ויסייעו לך לפרש את המתרחש.

באיזו תדירות יש להניק את התינוק? בימים הראשונים תינוק אמור לאכול 8-12 פעמים ב- 24 שעות. לפעמים נראה שהתינוק אינו מעוניין לאכול וישן הרבה שעות. הרבה מהקשיים שקשורים להנקה יכולים להימנע אם התינוק יקבל כבר ביממה הראשונה 8 ארוחות. כן, גם ביממה הראשונה.

שיטה של skin to skin שיטת "עור לעור" היא דרך נפלאה וקלה ליצור תחושת קשר רגשי בין האמא לתינוק וגם עוזרת לברר באמת אם התינוק רוצה לינוק. בשיטה זו פותחים את הבגד של התינוק ושל האם. משכיבים את גופו של התינוק על החזה של האם, בין שדייה- בזמן שהאם מצויה בתנוחת חצי ישיבה על המיטה ומכסים את גב התינוק בשמיכה.
חום גוף האם שומר על חום גוף הילוד. כל החושים של התינוק והאם משתפים פעולה בקשר הראשוני- ראייה, שמיעה, מגע, ריח. אם התינוק מתחיל לחפש ולזוז לכיוון השד, הוא עושה את זה מיוזמתו ובקצב שלו. תינוק יתנהג אחרת כשהוא בעור לעור (יתחיל לחפש אוכל), מאשר כשהוא עטוף בשמיכות בעריסה (יראה כאילו ישן).

צד אחד / שני צדדים?
בשלושת הימים הראשונים הציעי את שני הצדדים (לפחות) בכל הנקה.

 

ואיך ממשיכים אחרי הימים הראשונים? למה לצפות?

 

Madadim_3 weeks_v3

נשמח לעמוד לרשותכן בכל שאלה.
ד"ר ג'ינה ויסמן וצוות מועדון הנקה חלב אם

 

 

Effect of early breastmilk expression
Parker LA. J Perinatol. 2012; Parker LA. Breastfeeding Medicine 2015