מיתוסים בהנקת פעוטות

מעדויות בנות אלפי שנים מהתלמוד ומתרבויות יוון, הודו, בבל ורומא ,ניתן ללמוד כי לאורך ההיסטוריה, תינוקות ינקו לפחות עד גיל שנתיים. רק מתחילת המאה העשרים החלו להטיל ספק בחשיבות ההנקה לאורך זמן, וזאת במקביל לייצור תרכובות מזון לתינוקות ( שנקראים בשם הלא מדוייק: "תחליפי חלב אם"). משנות החמישים של המאה הקודמת המגמה הייתה מתן מזון מוצק לתינוק כבר בגיל ארבעה חודשים וגמילה מהשד בשלב מוקדם. דרך  זו הייתה מקובלת בעולם המערבי במשך רוב המחצית השניה של המאה העשרים. בעשור האחרון הצטברה עדות מחקרית ומדעית אשר מוכיחה מעל לכל ספק את חיוניותה של ההנקה גם לאחר 12 החודשים הראשונים לחיים.

אישה המניקה את ילדה מעל לשנה בתרבות המערבית גוררת אחריה הרבה גבות מורמות בפליאה ובמקרים רבים גם חוסר סובלנות. האמונה הרווחת בקרב הציבור, וגם בקרב חלק  מאנשי המקצוע היא, שאין כל תועלת בהנקה מעל גיל שנה, כאשר הפעוט כבר אוכל מגוון של מזונות. אספנו לכן כמה משפטים שאמהות שומעות על ההנקה שלהן ומה האמת שמאחוריהן

"לאחר שנה של הנקה אין בה יותר תועלת כי ערכו התזונתי של חלב האם ירוד."                                           

 מיניקה פעוט בן שנה ומעלה? אם אמרו לך ש"החלב לא שווה כלום" טעו ובגדול, רופאים ממליצים , בטעות, לגמול את התינוק בגיל שנה בטענה שערכו התזונתי של חלב האם ירוד. מחקרים חדשים מוכיחים את מה שהיה ידוע כבר בימי קדם: להנקה יש ערך תזונתי ובריאותי רב גם אחרי גיל שנה, וגם את יוצאת נשכרת. . לפי מחקרים, החלב המיוצר אצל האם במהלך השנה השניה לחיים ממשיך להיות מקור רב ערך לחלבון, שומן, ויטמינים, סידן ומינרלים נוספים. במחקר שנערך בארץ והתפרסם בגיליון ספטמבר 2005 של "פדיאטריקס" נמצא, שחלב אם אחרי גיל שנה מספק תרומה משמעותית לתזונת התינוק. במחקר, שנערך על ידי ד"ר דרור מנדל, ד"ר רונית לובצקי ועמיתיהם ממחלקת הפגים והילודים בביה"ח "ליס", נבדק הרכב חלב האם משתי קבוצות של נשים: נשים שהיניקו תינוקות בני חודשיים עד חצי שנה לעומת נשים שהיניקו תינוקות בני שנה ומעלה. תכולת הקלוריות של החלב מאמהות המיניקות מעל שנה היתה בממוצע 880 קלוריות לליטר לעומת 742 אצל אמהות שמיניקות תקופה קצרה יותר (לשם השוואה, תרכובת מזון לתינוקות מכילה 680-740 קלוריות לליטר בלבד). גם אחוז השומן היה גבוה משמעותית בחלב זה.

 אז למה כדאי להיניק מעבר לשנה?הנקה מגינה מפני זיהומים ואלרגיות ומספקת הגנה מפני וירוסים וחיידקים או מקצרת את משך המחלה. קיימים דיווחים מחקריים על כך שהנקה ממושכת מספקת הגנה נגד זיהומים ספציפיים כמו דלקת קרום המוח או  דלקת של האוזן התיכונה. הואיל ובמקרים רבים פעוטות בני שנה ומעלה מבלים את היום בחברת ילדים אחרים, הם נחשפים ליותר זיהומים. הנקה יכולה לספק יתרון בריאותי במיוחד בשלב רגיש זה. חלב האם מכיל ריכוז גבוה יותר של נוגדנים בשנה השניה לחיי התינוק. למשל, ריכוז נוגדנים מסוג IgA , אשר מגינים על המעיים מפני חדירת חיידקים או וירוסים, עולה פי שנים בין גיל חצי שנה לשנה ומוסיף לעלות בעוד עשרה אחוזים לאחר גיל שנה.

עדות מחקרית מצביעה על הנקה ממושכת כאמצעי להפחתת הסיכון למחלות כרוניות אצל ילדים: מחקר אחד,שפורסם בשנת 1999, מצא כי הנקה מפחיתה את הסיכון ללקות בלוקמיה (סרטן הדם) בקרב ילדים. ככל שמשך ההנקה ארוך יותר, כך הקשר חזק יותר. בדומה לכך, סקירות אחרות שפורסמו בעשור האחרון מצביעות על כך שההשפעה המגינה של הנקה מפני סרטן מסוג לימפומה חזקה יותר ככל שמשך ההנקה ארוך יותר.

במקביל, אירגון הבריאות העולמי ויוניצ"ף מצהירים כי יש להמשיך ולהיניק לפחות עד גיל שנתיים. בדו"ח של ארגון הבריאות העולמי בנושא תזונת תינוקות ופעוטות כתוב במפורש כי יש להיניק הנקה בלעדית (ללא כל תוספות) במשך ששת החודשים הראשונים לחיי התינוק ולאחר מכן, להציע מזונות בטוחים ומתאימים ובמקביל להמשיך את ההנקה עד לגיל שנתיים או למעלה מכך ככל שמתאים לאם ולתינוק

 

"תהליך הגמילה יהיה קשה יותר ככל שהפעוט היונק יהיה בגיל יותר מבוגר"

מתי לגמול? אמהות רבות מדווחות על כך שהסביבה מצפה מהן לגמול את ילדיהן בגיל שנה לכל היותר. נראה שהנקה בלתי מוגבלת בזמן אינה נחשבת כמתאימה לקצב החיים המודרניים. כמו כן, אנשים רבים, בהם גם אנשי מקצוע, מניחים בטעות כי נשים מתייחסות להנקה כאל מטרד ומעונינות לסיים אותה בהקדם האפשרי. תפיסה זו, כמובן, איננה נכונה במרבית המקרים. אין ספק שההחלטה מתי לגמול תלויה בגורמים רבים ובמיוחד בצמד אם ותינוק. עם זאת, חשוב לקבל את ההחלטה בנוגע למועד הגמילה על סמך עובדות ולא על סמך דעות קדומות או הנחות מוטעות. בכל התלבטות, מומלץ להתייעץ עם יועצת הנקה.

 אחת הדילמות בהנקה שנמשכת מעל גיל שנתיים, היא האם להחליט על תהליך של גמילה, או לחכות שהצורך בהנקה יפחת ויעלם באופן טבעי. בכל החלטה שתיקחי, חשוב שתקשיבי לעצמך, מתוך חיבור לצרכים שלך ושל ילדך. שימי בצד שיקולים כגון "מה יגידו" אנשים. אם תינוקך נגמל כאשר הוא מוכן: תוכלי להרגיש בטוחה שענית על כל צרכיו הגופניים והרגשיים בדרך טבעית ובריאה. בתרבויות שבהן אין לחץ לגמול את התינוק מהשד, ילדים נוטים לינוק למשך שנתיים לפחות. ארגון הבריאות העולמי ויוניצף מעודדים ביותר הנקה עד לסוף תקופה זו: "חלב אם הוא מקור חשוב של אנרגיה וחלבון, ועוזר להגן על הילד ממחלות בשנה השנייה לחייו." נראה כי מבחינה ביולוגית אנו מותאמים לגמילה בכל גיל שבין שנתיים וחצי לשבע שנים, והגיוני להניח לעצמות ילדך להיבנות מהחלב שנועד לשמש לבנייתן. ילדים שינקו לאורך זמן נוטים להיות בטוחים מאוד בעצמם ולהיעזר פחות במוצץ או בחפץ מעבר.

 ההנקה יכולה לעזור לשניכם לעבור את הדמעות, התקפי הזעם והתהפוכות הרבות שהם חלק מחיי הפעוט, ועוזרת להבטיח שכל המחלות תהיינה קלות יותר. ההנקה היא "כלי אימהות רב-תכליתי" שישרת אותך רבות. כל הילדים נגמלים בשלב זה או אחר, ללא קשר למעשייך את, ויש יותר פעוטות יונקים ממה שאת חושבת. אם תיניקי את תינוקך למשך שנה וחצי: תמשיכי להעניק לו את התזונה האיכותית ביותר והגנה מעולה בפני מחלות בתקופה שבה נפוצות מחלות אצל תינוקות אחרים, במיוחד אלה שנמצאים במעון או במשפחתון. יש להניח שתינוקך כבר אוכל עכשיו גם מבחר מאכלים ביתיים. היה לו זמן ליצור קשר אמיץ איתך. נקודת התחלה בריאה לעצמאותו הגדלה. עכשיו הוא מבוגר דיו לאפשר לשניכם לעבוד יחד על תהליך הגמילה, בקצב שהוא יוכל להתמודד איתו. . ולא משנה באיזה גיל תתרחש הגמילה, זכרי שזהו צעד גדול לשניכם. אם תבחרי לגמול לפני שילדך מוכן לכך, הקפידי לעשות זאת בהדרגה ובאהבה.

 

 הנקה לאחר בקיעת השיניים תגרום ל"עששת ההנקה"

יש לזכור כי גם חלב אם מכיל לקטוז (ממשפחת הסוכרים). אמנם יש הסברים כי גם חלב אם בדומה לחלב פרה עשוי לגרום לעששת, אך במקרים האחרונים לא הוכח קשר ישיר בין הנקה מלאה – אפילו בלילה – לבין נזק הנגרם לשיניים . עם זאת, לאחר בקיעת השיניים מומלץ לרווח בלילה בין זמני הנקה והאכלה ככלל, על מנת לאפשר לרוק לנטרל את החומציות הנוצרת בפה עקב האכילה.

מבחינה מכאנית, צורת העברת החלב בזמן ההנקה היא גורם מכריע במניעת עששת. בהנקה התקינה מועבר החלב מהפטמה ישירות לגרון, כך שאין מגע ישיר בין החלב והשן. עששת הכי קל ויעיל מנוע ע"י צחצוח שיניים מבקיעת השן הראשונה.

 הנקה מעל גיל שנה עלולה לבוא על חשבון ארוחות מוצקות.

תזונת התינוק מגיל שנה ואילך יכולה לכלול את כל המזונות אשר בתפריט המשפחה, המותאמים במרקם ובגודל חתיכות המזון: ירקות, פירות, דגנים ומוצרי מאפה, קטניות, מוצרי חלב, עוף, דג, ביצה ומזונות עשירים בשומן כמו טחינה, אבוקדו ושמן. תינוק שעדיין יונק יכול לינוק עם קומו בבוקר, לאחר מכן לאכול ארוחת בוקר, ארוחת ביניים, ארוחת צהרים, חטיף נוסף או הנקה נוספת לאחר שנת הצהרים, עוד ארוחת ביניים, ארוחת ערב ויניקה לפני השינה. אפשר לכוון את מספר ההנקות לפי סדר היום הנהוג בבית: חלק מהפעוטות יונקים רק בבוקר ובערב. ניתן לראות כי בשלב זה אין צורך לשאוב חלב בזמן שהאם אינה נמצאת עם ילדה, כיוון שמספר ההנקות אינו רב. 

אגב, תינוק שאינו יונק לרוב שותה תמ"ל (תרכובת מזון לתינוקות) אותו מספר פעמים  במשך היום ובאותם זמנים.

 הנקה מעל 9 חודשים עלולה לפגוע באיי קיו של הפעוט.

חוקרים רבים דיווחו על תוצאות גבוהות יותר במבחני משכל אצל ילדים שינקו, לעומת ילדים שלא ינקו. במיוחד נמצא קשר מובהק בין רמת ההישגים במבחנים האלה לבין משך התקופה שבה הילדים ינקו. האקדמיה האמריקאית לרפואת ילדים (AAP) ממליצה בנייר העמדה שלה שפורסם במרץ 2012 בכתב העת הרפואי "פדיאטריקס" להיניק לפחות במשך השנה הראשונה,  ומעבר לה – כל עוד שני הצדדים, האם והילד, רוצים בכך. גוף זה גם קבע בנייר העמדה הקודם שפרסם בשנת 2005 שאין גבול עליון למשך הנקה, ואין שום עדות לנזק פסיכולוגי או התפתחותי מהנקה שנמשכת למעלה משנתיים.

 הנקת פעוט בזמן הריון עלולה לסכן את העובר.

התכווצויות ברחם כתוצאה מגירוי בפטמות בדרך כלל אינן מסכנות את העובר ואינן מגדילות את הסיכוי להפלה. יש לזכור שאוקסיטוצין, ההורמון שגורם להתכווצויות הרחם, מופרש גם בעת אורגזמה, ובכל זאת אין המלצה להמנע מיחסי מין בזמן הריון. בנייר העמדה של האקדמיה לרפואת משפחה משנת 2002 נכתב שהנקה בזמן הריון אינה תופעה יוצאת דופן ואם האם בריאה וההריון תקין אין מניעה להניק (AAFP2002).

 פעוט יונק ממשיך להתעורר בלילה על מנת לינוק. ההנקה מונעת ממנו ללמוד להרגיע ולהרדים את עצמו לבד.

האמת היא שרב התינוקות אינם ישנים רצוף בלילה, והם הנורמה הרווחת. לתינוקות ישנם צרכים בלילה כפי שיש להם במהלך היום, למשל: רעב, בדידות, פחד ועוד. הם זקוקים לתחושת בטחון שהוריהם נמצאים לצידם במהלך הלילה. לפי ה- API   יש לעודד את ההורים להענות לצרכי התינוק בלילה כפי שהם נענים במשך היום. 

הורים אשר מתוסכלים מהיקיצות התדירות של התינוק עלולים להתפתות ליישם על ילדיהם את השיטות שמלמדות אותם להרדם "לבד" ע"י בכי והרגעה עצמית, אולם מחקרים חדשים מצביעים על כך שלטכניקות הללו השפעה בטווח הרחוק מבחינת ויסות רגשי, דפוסי שינה, והתנהגות  לאור העובדה שהן גורמות לעלייה ברמת הורמון הקורטיזול (המופרש בעת סטרס) במוח.

 הנקת פעוט מעל גיל שנה עלולה לגרום לו להיות תלותי ומפונק ותפגע בעצמאות שלו.

אבל אני רוצה שהתינוק שלי יהפוך להיות עצמאי . וההנקה הופכת את הפעוט לתלותי? אל תאמינו בזה. הילד שיונק עד שהוא גומל את עצמו (בדרך כלל בין גיל שנתיים לארבע) הוא בדרך כלל יותר עצמאי, ואולי אפילו – מה שחשוב יותר – בטוח יותר בעצמאות שלו. הוא קיבל ניחומים וביטחון מן השד, עד אשר הוא היה היה מוכן להפסיק בעצמו. וכאשר הוא מחליט על כך בעצמו, הוא יודע שהגיע למשהו, הוא יודע שהוא המשיך הלאה. זוהי אבן דרך בחייו. לעתים קרובות אנו דוחפים ילדים ל"עצמאות" מהר מדי. לישון לבד מוקדם מדי, להיגמל מן השד מוקדם מדי, להסתדר בלי הוריהם מוקדם מדי, לעשות הכל מוקדם מדי. אל תלחצו, והילד ייעשה עצמאי בזמן המתאים. למה למהר? תוך זמן קצר הם יעזבו את הבית. האם אתם רוצים שיעזבו את הבית בגיל 14? כשצורך בא על סיפוקו, הוא נעלם. כשהצורך לא בא על סיפוקו (כמו הצורך לינוק ולהיות קרוב לאמא), הוא נשאר כצורך בשנות הילדות ואפילו בגיל העשרה.

 הנקה ממושכת תובעת הקרבה אדירה מצד האם.

מבחינה פסיכולוגית, הנקה אחרי גיל שנה מציעה קירבה, נחמה, עידוד והמשך קשר טוב בין האם לפעוט. הואיל וברוב המקרים בגילאים אלו האם נפרדת מן הפעוט למשך היום, פגישה מחודשת המלווה בהנקה מספקת יתרון רגשי הן לפעוט והן לאמו.

מחקרים שנערכו בשנים האחרונות מצאו קשר בין משך ההנקה לבין הפחתת הסיכון של האם ללקות במחלות שונות: בקרב אמהות ללא הסטוריה של סוכרת הריון, כל שנה של הנקה הפחיתה את הסיכון בעתיד לסוכרת סוג 2 ב-4-12% (למרבה הצער, השפעה מגינה זו לא נצפתה אצל אמהות שאובחנו עם סוכרת הריון).  משך הנקה מצטבר של למעלה מ-12 חודשים מפחית ב-20% את הסיכון לדלקת מפרקים שגרונית ואם תקופת ההנקה מצטברת ליותר מ-24 חודשים הסיכון יורד ב-50% לעומת נשים שהיניקו פחות מ-12 חודשים בסך הכל. תקופת הנקה של 12-23 חודשים במצטבר קשורה בסיכון נמוך יותר ב-11% ליתר לחץ דם, 19% פחות לכולסטרול גבוה ו- 10% פחות למחלות לב וכלי דם.

 המשך המצטבר של ההנקה קשור גם בירידה בסיכון לסרטן שד (בעיקר במהלך גיל הפוריות) והשחלות. תקופת הנקה מצטברת של למעלה מ-12 חודשים קשורה בירידה של 28% בסיכון לסרטן שד ושחלות. כנראה הירידה ברמות האסטרוגן בתקופת ההנקה קשורה להשפעה מגינה זו. הסיכון היה נמוך יותר ככל שהאישה היניקה זמן רב יותר. ביולי 2002 התפרסם בכתב העת הרפואי היוקרתי "לאנצט" מחקר אשר לפיו, כל שנת הנקה מורידה את הסיכון ללקות במחלה ב- 4.3%, בנוסף ל-7% הגנה שמספק ההריון עצמו. כך, למשל, אישה שילדה שני ילדים והיניקה כל אחד מהם במשך שנתיים מפחיתה את הסיכון שלה ללקות בסרטן השד בלמעלה משלושים אחוזים!

 

נכתב ע" ססיליה ליבוביץ במסגרת עבודת סיום קורס הדרכת הנקה 2015

מקורות מידע

 

אתר API

האתר של ד"ר ג'ק ניומן

אתר ליגת לה לצ'ה

Mothering your nursing todler by Norma Jane Bumgarner

Laranjo et al 2008

Gordon et al 2010

Robinson et al 2009

Yamakawa et al 2013

Romens et al 2014